Skogsbad och andra aktiviteter i anhörigstödet
Kanske kommer du i kontakt med anhöriga i ditt jobb? Här finns en rad aktiviteter hos anhörigstödet att tipsa om inför hösten.
Hälsofrämjande aktiviteter
Skogsbad
Under hösten erbjuder vi skogsbad (Shinrin Yoku) för anhöriga.
Skogsbad är en japansk metod för återhämtning där vi vistas i naturen och
upplever den med våra sinnen. Kursen startar 3 september och vi träffas
vid fyra tillfällen. I samband med skogsbaden genomförs en forskningsstudie i samarbete med en forskare vid Linnéuniversitetet.
Mindfulness
Under hösten har vi digitala träffar i Mindfulness, i samverkan med
Hudiksvalls kommun, Eslövs kommun och Landskrona stad.
Anhöriggrupper
- Samtalsgrupp riktat till anhöriga över 65 år och som vårdar/stödjer
sin partner i det gemensamma hemmet. Under hösten 2026 kommer vi att anordna två anhöriggrupper: en i Visby och en i Hemse. - Samtalsgrupp riktat till anhöriga med en närstående som har
problematisk skolfrånvaro. Gruppen startar i oktober och vi ses vid tre tillfällen. - Samtalsgrupp för anhöriga som har en närstående som ska flytta
eller nyligen har flyttat till Särskilt boende. Gruppen startar 15 oktober, och träffas vid tre tillfällen i Hemse.
Navigeringskurs för anhöriga till personer med demenssjukdom
Anhörigstödet bjuder in till en kurs i föreläsningsform för personer vars närstående genomgått en minnesutredning. Det går bra att komma på alla föreläsningar eller enstaka. Samtliga träffar genomförs på Visborgsallén 19 i Visby.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 26 augusti 2026