Vädrar demokratin morgonluft?
Programmet för Almedalsveckan, som med över 3200 programpunkter slår rekord i antal evenemang per dag, visar att den demokratiska mötesplatsen behövs och är efterlängtad.
Det engagemang för demokratins kärnvärden som Almedalsveckans alla 1 900 arrangörer och många tusen fler deltagare står upp för, det ger effekt! Viljan att mötas, samtala och bidra till samhällsutvecklingen är stark.
År efter år fortsätter människor att samlas i världsarvsstaden Visby för att lyfta blicken tillsammans och fundera på hur vi vill organisera vårt samhälle nu och i framtiden. Vi möts i Visby men vi möts också med våra olika åsikter och perspektiv, och det gör skillnad på riktigt.
Oavsett om du besöker Almedalsveckan för första gången, som våra demokratistudenter, eller har varit med sedan 1968, när Olof Palme höll sitt tal från ett lastbilsflak vid Kruttornet, hoppas vi att du ska känna dig välkommen, trygg och inspirerad.
Idag klockan 12.00 står jag på scen tillsammans med representanter för staten, politiken, forskningen och kulturen för att inviga årets Almedalsvecka. Tillsammans. Jag hoppas att vi ses där, och att vi även ses vid Mångfaldsparaden som startar och avslutas i Almedalen. När människor står enade, trots olika åsikter och bakgrunder, för att försvara allas lika värde, då har hatet svårt att vinna.
Vi som utgör Almedalsrådet är gotländska politiker från riksdagens åtta partier. Trots våra olikheter delar vi övertygelsen om värdet av det öppna samtalet och den demokratiska mötesplatsen. Därför vill vi tillsammans hälsa er varmt välkomna till den 58:e Almedalsveckan.
/Meit Fohlin, ordförande för Almedalsrådet
#Almedalen2026 #Almedalsveckan #mångfaldsparad #demokrati #almedalsrådet
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 22 juni 2026