Gå till startsidan
Gå till startsidan
Sök

Ungas delaktighet i demokrati och social hållbarhet – hur gör vi på riktigt?

Måndag 09.00 – 15.30

Ämne: Demokrati, Barn/Ungdom

Arrangör: D-EFFECT, Hässleholms kommun

Plats: Strandvägen, plats 530, D-effect

Karta

Se evenemangets plats på kartan

Beskrivning av samhällsfrågan

Många unga upplever att demokrati är långt bort, svårt att påverka och inte för dem, samtidigt som ett starkt engagemang finns. Hur gör vi demokratin mer tillgänglig, relevant och inkluderande, där olika perspektiv ryms och ungas röster tas på allvar, både lokalt och i ett större sammanhang?

Utökad information om evenemanget

Demokrati börjar i mötet mellan människor. I D-Effects interaktiva tält skapar vi en levande mötesplats där unga, politiker och samhällsaktörer möts för att utforska frågor om demokrati, inflytande och social hållbarhet. Under dagen kan du delta i workshops, samtal och kreativa aktiviteter, eller slå dig ner i ett spontant samtal. Här får du dela perspektiv, testa idéer och reflektera över din egen roll i samhället. Vi vill utmana bilden av demokrati som något svårt och avlägset. Hos oss blir den tillgänglig, relevant och engagerande, på riktigt. Genom dialog och interaktion skapar vi utrymme för fler unga att känna att deras röst spelar roll. Som en del av EU-projektet D-Effect lyfter vi ungas perspektiv från olika delar av Europa och samlar in idéer för att stärka deras inflytande i samhällsfrågor. Ingen föranmälan krävs, kom förbi när det passar dig.

Evenemangsinformation

Evenemangstyp: Träffpunkt

Evenemangs-ID: 9088

Språk: Svenska och Engelska

Förtäring: Nej

Arrangörsuppgifter

Kontaktperson: Ella Burazerovic, Projektledare, D-effect, Hässleholms kommun, 0702191136, ella.burazerovic@hassleholm.se

Mary Wigdén, Samordnare, D-effect, Hässleholms kommun, mary.wigden@hassleholm.se

Senast uppdaterad: Onsdag 22 april 2026