Gå till startsidan
Gå till startsidan
Sök

Program 2025

Visar 2 av 2453 evenemang

  • Rullstolsanpassat

    Rullstolsanpassat

    Handikappanpassad WC

    Handikappanpassad WC

    Miljödiplomerat

    Miljödiplomerat

    Karta

    Se evenemangets plats på kartan

    Beskrivning av samhällsfrågan

    I Sverige ska de flesta kylda livsmedel förvaras i högst +8 graders temperatur. Sänks temperaturen till +5 grader i alla led håller maten god kvalitét nästan dubbelt så länge och bäst före-datum kan förlängas med många dagar. Det skulle minska matsvinnet rejält. Varför sker det inte?

    Utökad information om evenemanget

    I Sverige är den maximal tillåtna förvaringstemperaturen för kylda livsmedel med bäst före- datum + 8 grader i hela livsmedelskedjan, från jord till bord. Det är den högsta i Norden. Många slänger mat på eller nära bäst före-datum. Det sker i industrin, hos grossister och lager, i butiker och hushåll. Med sänkt temperatur i kylkedjan och därmed fler dagar till bäst före-datum skulle matsvinnet troligen minska i alla led, dessutom kan nitrit- och salthalten minskas. Matproduktion genererar stora mängder växthusgaser, näringsläckage till sjöar och vattendrag, minskar den biologiska mångfalden samt drar stora kostnader för hushåll och företag. Och det till ingen nytta alls om maten inte äts. Allt som kan minska matsvinnet bör göras, men görs inte. Varför? Vi kommer att diskutera fördelar och nackdelar med att sänka temperaturen i kylkedjan med politiker, myndigheter och livsmedelsaktörer, efter en kort faktagenomgång.

    Medverkande

    Mia Brodén Borgvall, Kvalitetschef , Lidl

    Lina Fernström, Miljö-och klimatpolitisk talesperson, CUF, C

    Karin Fritz, Matsvinnsexpert, Livsmedelsverket

    Andreas Johansson, Kunddirektör, Arla Foods

    Niclas Wiklund, ICA-handlare, ICA Kometen Visby

    Petter Melin, Mikrobiolog, kort faktgagenomgång, RISE

    Louise Ungerth, Lantmästare, kort inledning, Matsvinnet.se

    Åsa Sandberg, Moderator, Matsvinnet.se

    Evenemangsinformation

    Evenemangstyp: Debatt/panelsamtal

    Evenemangs-ID: 440

    Språk: Svenska

    Förtäring: Nej

    Arrangörsuppgifter

    Kontaktperson: Louise Ungerth, Lantmästare, Matsvinnet.se - Forum för minskat matsvinn, 0703415530, louise@louiseungerth.se

    Ingrid Strid, Forskare, SLU, 018-671559, ingrid.strid@slu.se

    Webbplats: https://matsvinnet.se/

    Senast uppdaterad: Lördag 21 juni 2025

  • Karta

    Se evenemangets plats på kartan

    Beskrivning av samhällsfrågan

    Matsvinnet minskar alldeles för långsamt, och detta påverkar möjligheterna att klara livsmedelssystemet inom de planetära gränserna. Miljöbalken anger att man ska hushålla med råvaror och energi samt minska mängden avfall. Trots detta, har Miljöbalken aldrig använts för att stävja matsvinn.

    Utökad information om evenemanget

    Seminariet vill belysa möjligheterna att aktivt jobba med Miljöbalken för att minska matsvinnet i Sverige. Inledningsvis presenteras resultat från forskningsprojektet ”Är matsvinn olagligt?”, som drivs av Sveriges Lantbruksuniversitet, där vi visar att Miljöbalken är tillämplig på matsvinn. Därefter följer ett panelsamtal med forskningsprojektets miljöjurist och representanter för myndigheter, livsmedelsaktörer och politiker.

    Evenemangsinformation

    Evenemangstyp: Debatt/panelsamtal

    Evenemangs-ID: 1999

    Språk: Svenska

    Förtäring: Nej

    Arrangörsuppgifter

    Kontaktperson: Ingrid Strid, Forskare, Sveriges lantbruksuniversitet, ingrid.strid@slu.se

    Louise Ungerth, Lantmästare, Matsvinnet.se - Forum för minskat matsvinn, louise@louiseungerth.se

    Webbplats: https://matsvinnet.se/

    Senast uppdaterad: Onsdag 9 april 2025

Fler sidor