Program 2025
Visar 1565 av 1565 evenemang
Vilka möjligheter har Sverige att skydda havet från farliga utsläpp av skrubbervatten?
Torsdag 13.00 – 13.45Rullstolsanpassat
Handikappanpassad WC
Miljödiplomerat
Teleslinga
Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Utsläpp till vatten från fartyg som tvättar rökgaser med hjälp av öppna skrubbrar skadar marin miljö och antalet fartyg med skrubbrar ökar globalt. Förbud om utsläpp träder i kraft den 1 juli men bara inom svenskt sjöterritorium. Kan Sverige stoppa de skadliga utsläppen också i andra vatten?
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Seminarium/föreläsning
Evenemangs-ID: 1092
Språk: Svenska
Förtäring: Ja
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Kajsa Tönnesson, Föreståndare, Havsmiljöinstitutet, 0766-18 12 59, kajsa.tonnesson@gu.se
Gunilla Rosenqvist, Uppsala universitet, Blått Centrum Gotland, +46 18 471 82 50, gunilla.rosenqvist@geo.uu.se
Webbplats: https://www.uu.se/campus/gotland/samverkan/blatt-centrum-gotland/ostersjodagarna
Facebook: https://www.facebook.com/ostersjodagarna/
Senast uppdaterad: Onsdag 12 mars 2025
Vad tycker politikerna är nästa steg i havsmiljöpolitiken?
Torsdag 16.45 – 17.30Rullstolsanpassat
Handikappanpassad WC
Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Hösten 2024 beslutade riksdagen om en ny inriktning på havsmiljöpolitiken. Trots många bra mål för fiskeripolitiken och övergödningen saknas dock konkreta och finansierade förslag på hur målen ska nås och många av havets miljöproblem adresseras inte alls.
Utökad information om evenemanget
I Östersjödagarnas avslutande seminarium tar vi avstamp i forskningens bedömning av Östersjöns status och diskuterar ihop med företrädare för riksdagspartierna hur nästa steg i havsmiljöpolitiken bör utformas. För även om havsproppen innehåller goda avsiktsförklaringar, till exempel om en bred implementering av ekosystemansatsen i havsförvaltningen, och en minskad övergödning och överfiske, saknas ofta konkreta åtgärder. Många av Östersjöns miljöproblem, till exempel kring kustexploatering och miljögifter adresseras heller inte alls eller enbart i relation till sjöfarten. Inför valet 2026 har alla partier möjlighet att arbeta fram och driva sin egen havspolitik. På det här seminariet får vi höra vilka frågor de tycker är viktiga och hur de vill arbeta med dem framöver.
Medverkande
Emma Nohren, Riksdagsledamot, Ordförande Miljö- och jordbruksutskottet, MP
Joanna Lewerentz, Riksdagsledamot, Suppleant Miljö- och jordbruksutskottet , M
Björn Petersson, Riksdagsledamot, Suppleant Miljö- och jordbruksutskottet , S
Elin Nilsson, Riksdagsledamot, Ledamot Miljö- och jordbruksutskottet, L
Andrea Andersson Tay, Riksdagsledamot, Suppleant Miljö- och jordbruksutskottet , V
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Debatt/panelsamtal
Evenemangs-ID: 435
Språk: Svenska
Förtäring: Nej
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Ellen Bruno, Omvärldsanalytiker, Stockholms universitets Östersjöcentrum, 076-786 95 12, ellen.bruno@su.se
Gunilla Rosenqvist, Uppsala universitet, Blått Centrum Gotland, +46 18 471 82 50, gunilla.rosenqvist@geo.uu.se
Webbplats: https://www.uu.se/campus/gotland/samverkan/blatt-centrum-gotland/ostersjodagarna
Facebook: https://www.facebook.com/ostersjodagarna
Senast uppdaterad: Måndag 7 april 2025