Program 2025
Visar 3 av 2453 evenemang
Trygghetssystemen – barriärer för entreprenörskap?
Tisdag 11.00 – 11.45Rullstolsanpassat
Handikappanpassad WC
Miljödiplomerat
Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Nyföretagandet i Sverige har länge varit lägre än i andra jämförbara länder, behöver trösklar mellan anställning och företagande ses över? Bristande tillgång till förmåner som sjukförsäkring, föräldraförsäkring och arbetslöshetsförsäkring missgynnar företagare och höjer tröskeln till nyföretagande.
Utökad information om evenemanget
En ny undersökning sätter ljuset på svenskarnas attityder. Vi finner stora kontraster mellan olika grupper. Nyföretagare har en stark tilltro till trygghetssystemen, medan de mer rutinerade företagarna är betydligt mer desillusionerade - de upplever hål och ovisshet i trygghetssystemens skyddsnät. Det ser ut som att nyföretagarna ges löften om trygghet med bristande täckning i verkligheten. Hur påverkar tillgången till trygghetsystemen nyföretagandet? Kan man vabba som företagare? Vad kan politiken göra för att underlätta rörelsen mellan anställning och företagande?
Medverkande
Anders Broström, vd, Entreprenörskapsforum
Magnus Demervall, vd, Företagarna
Mathias Wahlsten, generaldirektör, Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen (IAF)
Pernilla Heed, kommunikationschef (moderator), Entreprenörskapsforum
Jonathan Svensson, riksdagsledamot, arbetsmarknadsutskottet, S
Oliver Rosengren, riksdagsledamot, arbetsmarknadsutskottet, M
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Seminarium/föreläsning
Evenemangs-ID: 3893
Språk: Svenska
Förtäring: Nej
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Pernilla Heed, Kommunikationschef, Entreprenörskapsforum
Webbplats: https://entreprenorskapsforum.se/, https://www.foretagarna.se/
Senast uppdaterad: Tisdag 17 juni 2025
Från frustration till förändring – kvinnors företagande i fokus
Tisdag 19.30 – 21.00Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Kvinnors företagande rymmer enorm potential, men hinder kvarstår. Få kvinnor får riskkapital, strukturer bromsar tillväxt, och ojämställda villkor kvarstår. Det är dags att byta frustration mot handling. Hur ser vägarna ut framåt, vilka röster måste vi lyssna på och vad säger siffrorna?
Utökad information om evenemanget
Det börjar ofta i det lilla – en siffra som skaver, en kommentar som dröjer sig kvar, ett möte där något saknas. Kvinnors företagande bär på enorm kraft, men får inte alltid förutsättningarna att blomstra. Endast en bråkdel av riskkapitalet går till kvinnor. Strukturer gynnar inte mångfald. Kvinnliga företagare möter fler hinder – och färre genvägar. Det är lätt att känna frustration. Just därför samlas vi – för att göra något av den. Vi lyfter röster. Vi synar siffror. Vi delar idéer. Och vi pekar ut riktningar framåt. För förändring sker inte av sig själv – men den börjar i samtal och fortsätter med handling.
Medverkande
Pernilla Norlin, Samhällspolitisk chef och tf kommunikationschef Företagarna, Företagarna
Patricia Olby Kimondo, VD, People Productions
Tove Jarl, VD, Ung Företagsamhet i Sverige
Nina Larsson , Jämställdhets- och arbetslivsminister, Regeringen, L
Sofia Talborn Björkvi, Verksamhetschef, Framtidsfrön
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Samtal
Evenemangs-ID: 3275
Språk: Svenska
Förtäring: Nej
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Frida Boklund, regionchef Företagarna, Företagarna, 0768868299
Webbplats: https://www.foretagarna.se/
Senast uppdaterad: Fredag 13 juni 2025
Färre företagare – vad händer då med Sveriges tillväxt?
Torsdag 10.15 – 11.00Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Entreprenörskapet lägger grunden för en stor del av svensk ekonomi, men nu minskar det för första gången på flera år. Varför då? Hur ska vi skapa förutsättningar för fler nya entreprenörer och för företag att växa?
Utökad information om evenemanget
Små och medelstora företag är avgörande för Sveriges tillväxt och konkurrenskraft. Men trots ett starkt innovationsklimat är antalet nya entreprenörer fortfarande för få. Det har negativa effekter på Sveriges ekonomi och tillväxt. Nyföretagandet har sjunkit till den lägsta nivån sedan finanskrisen 2009 och siffror från Entreprenörskapsforum visar att andelen svenskar i tidigt entreprenörskap sjunkit från 9,2 till 8,4 procent. Det väcker frågor både om hur vi kan stärka entreprenörsandan och skapa åtgärder som underlättar, uppmuntrar och stärker företagande. Parallellt växer UF-företagandet. Och de som drivit UF-företag på gymnasiet tenderar att oftare starta eget, har högre inkomster och lägre arbetslöshet. Under läsåret 24/25 drev närmare 41 000 elever UF-företag som en del av sin utbildning. Vilken roll spelar skolan, näringslivet och politiken för att få fler svenska företag? Och hur skapar vi ett mer inkluderande entreprenörsklimat där fler vågar ta steget?
Medverkande
Helena Hånell McKelvey, Samhällspolitisk chef Norden, Amazon
Pernilla Norlin, Samhällspolitisk chef, Företagarna
Tove Jarl, Vd, Ung Företagsamhet
Martin Ådahl, Ekonomiskpolitisk talesperson, Riksdagen, C
Oliver Rosengren, Riksdagsledamot, Arbetsmarknadsutskottet, M
Astrid Johansson, Vd och grundare, Wao Matcha AB
Per Schlingmann, moderator
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Debatt/panelsamtal
Evenemangs-ID: 3754
Språk: Svenska
Förtäring: Ja
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Rebecka Berntsson, Samhällspolitisk expert, Amazon
Senast uppdaterad: Onsdag 4 juni 2025