Gå till startsidan
Gå till startsidan
Sök

Program 2025

Visar 1 av 2453 evenemang

  • Karta

    Se evenemangets plats på kartan

    Beskrivning av samhällsfrågan

    Det ekonomiska brottsligheten utgör ett allt större hot mot vårt samhälle. Kriminella använder företag som brottsverktyg, angriper välfärdssystemen och orsakar osund konkurrens i näringslivet. Det leder till stora ekonomiska förluster för samhället.

    Utökad information om evenemanget

    Det ekonomiska brottsligheten utgör ett allt större hot mot vårt samhälle. Kriminella använder företag som brottsverktyg, angriper välfärdssystemen och orsakar osund konkurrens i näringslivet. Det leder till stora ekonomiska förluster för samhället. Enskilda näringsidkare slås ut av kriminella aktörer som inte följer lagar och regler. För att stoppa utvecklingen behöver vi bygga motståndskraft tillsammans. Ekobrottsmyndigheten och företrädare för näringslivet presenterar konkreta förslag för ökad förmåga att tillsammans förebygga och bekämpa den organiserade ekonomiska brottsligheten.

    Medverkande

    Rikard Jermsten, Generaldirektör, Ekobrottsmyndigheten

    Fredrik Erfeldt, näringspolitisk chef , Stockholms handelskammare

    Sara Persson, brottsförebyggande specialist, Ekobrottsmyndigheten

    Jeanette Lesslie Wikström, VD, SäkerhetsBranschen

    Nina Odermalm Schei, kommunikationschef , Ekobrottsmyndigheten

    Evenemangsinformation

    Evenemangstyp: Seminarium/föreläsning

    Evenemangs-ID: 739

    Språk: Svenska

    Förtäring: Nej

    Arrangörsuppgifter

    Kontaktperson: Tove Kullenberg, Kommunikationsstrateg, Ekobrottsmyndigheten, 0736173520, tove.kullenberg@ekobrottsmyndigheten.se

    Senast uppdaterad: Onsdag 18 juni 2025

Fler sidor