Program 2025
Visar 2 av 2417 evenemang
Är arbetslinjen för alla - hur löser vi långtidsarbetslösheten?
Tisdag 10.30 – 11.20Teckenspråkstolkning
Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Arbetslösheten idag är komplex. De vanliga arbetsmarknadsprogrammen är inte alltid lämpliga för långtidsarbetslösa som behöver mer stöd för att komma närmare arbetsmarknaden. Hur kan vi gemensamt arbeta för att minska långtidsarbetslösheten och utanförskapet - och skapa en arbetsmarknad för alla?
Utökad information om evenemanget
I det här seminariet presenterar vi statistik som visar hur det ser ut på dagens arbetsmarknad. Därefter följer en paneldebatt där vi diskuterar vilka åtgärder som krävs för att gruppen långtidsarbetslösa ska komma närmare ett arbete.
Medverkande
Tove Elvelid, Verksamhetsområdesdirektör Lokal arbetsmarknad, Arbetsförmedlingen
Evin Cetin, Advokat och initiativtagare SAO-jobb
Hillevi Engström, VD, Trygghetsstiftelsen
Henriikka Airaskorpi, Tf arbetsmarknadsdirektör, Helsingborgs stad
Monica Sonde, Chef, avdelningen för socialtjänst, utbildning och arbetsmarknad, SKR
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Debatt/panelsamtal
Evenemangs-ID: 2254
Språk: Svenska
Förtäring: Nej
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Johan Ahlgren, Kommunikationschef, Sveriges a-kassor, johan.ahlgren@sverigesakassor.se
Tomas Eriksson, Kanslichef, Sveriges a-kassor, tomas.eriksson@sverigesakassor.se
Webbplats: https://www.sverigesakassor.se
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/1780208/admin/analytics/visitors/
Senast uppdaterad: Lördag 17 maj 2025
Fler i arbete med rätt utbildning – vilka reformer krävs för att möta arbetskraftsbehovet?
Torsdag 16.30 – 17.30Rullstolsanpassat
Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Sverige har brist på arbetskraft i viktiga yrken – samtidigt står många utanför arbetsmarknaden. För att fler ska få jobb krävs ett utbildningssystem som ger rätt kompetens för både unga och vuxna, och som möter arbetsmarknadens behov.
Utökad information om evenemanget
Kompetensbrist i viktiga branscher och ett växande utanförskap är två av svensk arbetsmarknads största utmaningar. Regeringen har redan tagit viktiga steg, bland annat genom utredningen Fler vägar till arbetslivet och Moderaternas förslag om en 2-årig yrkesskola som tredje spår på gymnasiet. Men ytterligare reformer behövs för att fler ska kunna gå från bidrag till arbete. I seminariet diskuterar vi hur utbildningssystemet kan stärka arbetslinjen och bidra till framtidens välstånd. Nya förslag som lyfts inkluderar bland annat yrkesutbildningar som är bättre anpassade till bristyrken. Samtalet förs mellan samhällsrepresentanter, arbetsgivare, fackliga företrädare, studentrepresentanter och politiker.
Medverkande
Josefin Malmqvist , Riksdagsledamot och Gruppledare i utbildningsutskottet, Moderaterna, M
Colin Andersson, Ordförande, Saco studentråd
Susanne Spector, Chefsekonom, Danske Bank
Martin Sangve, HR-direktör, HR-direktör
Oliver Rosengren , Riksdagsledamot och ledamot i arbetsmarknadsutskottet, Moderaterna, M
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Seminarium/föreläsning
Evenemangs-ID: 3186
Språk: Svenska
Förtäring: Nej
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Kina Holm, Moderaterna, kina.holm@moderaterna.se
Senast uppdaterad: Onsdag 11 juni 2025